Hudební bitva čtyř národů
Neues Barocktrio Berlin

středa 12. 7. 2017 od 20:00
ŠUMPERK, Klášterní kostel

Záštitu nad koncertem laskavě převzal senátor a starosta města Šumperk pan Mgr. Zdeněk Brož.

Vstupné
standardní: 150,-Kč
pro členy Klubu přátel Klasika Viva: 130,-Kč
ČÍSLOVANÁ SEDADLA

Program:
Hudba evropského baroka - "Hudební bitva čtyř národů"
V programu spolu pomyslně soupěří čtyři hudební národy barokní Evropy: Itálie, Anglie, Francie a Německo. Program nabídne interpretaci skladeb s akcentem na zvukové odlišnosti čtyř představovaných národů a umožní tak vyznít evropské hudební rozmanitosti. Skladby jako Ground, Passacaglia nebo Ciaconne - s melodickými, pravidelně houpavými basy v nádherné harmonii s virtuózním a hravým doprovodem houslí.
Elegantní zvuk barokních houslí, cembala a violy da gamba pocházejících z doby minulé nás přenesou do bohatě zdobené královské Evropy oněch dnů.

Itálie
Giovanni Antonio Pandolfi Mealli: Sonata Quarta "La Biancuccia", op. 4 č. 4
Antonio Bertali: Ciacona
Anglie
John Bull: Galliarda to my Lord Lumley´s Paven
George Tollit (Tollet): A Division on a Ground
Francie
François Couperin: Premier Concert aus den "Concerts Royaux"
Marin Marais: Sonnerie de Ste. Geneviève du Mont-de-Paris
Německo / Rakousko
Heinrich Ignaz Franz Biber: Passacaglia
Johann Sebastian Bach: Sonáta G dur pro housle a Basso Continuo, BWV 1021

V souboru Neues Barocktrio Berlin se sešli hudebníci, kteří přes bohaté hudební zkušenosti a aktivity spojuje láska k barokní a komorní hudbě. Všichni hudebníci jsou sólisté souboru Neues Barockorchester Berlin, který od svého založení v roce 2008 upořádal již řadu vystoupení.
Umělci hrají na dobové nástroje.

Anna Barbara Kastelewicz - barokní housle
Anna Barbara vystudovala hru na housle a barokní housle na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně a Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Následně hrála v řadě orchestrů, mimo jiné v Berliner Sinfonieorchester (dnes Konzerthausorchester Berlin) a Deutsche Oper am Rhein.
Založila a umělecky vede a řídí dva orchestry - Neues barockorchester Berlin a Neue Konzertorchester Berlin. Je světově známá nejen jako sólistka těchto orchestrů, ale koncertuje též sólově. Mimo jiných zemí vystupovala například v Turecku, Uzbekistánu a Afghánistánu.
Arno Schneider - cembalo
Arno studoval chrámovou hudbu ve Stuttgartu a Berlíně a hru na cembalo u Christine Schornsheim v Lipsku. Vyučuje na Universität der Künste v Berlíně. Kromě toho pravidelně vystupuje s řadou známých sborů a orchestrů, mimo jiné Berliner Philharmonikern, NDR-Radiophilharmonie, Staatskapelle Dresden nebo Ensemble Resonanz. Arno se podílel na vydání CD Deutsche Symphonie-Orchester, Rundfunk Sinfonieorchester severoněmecké rádiové stanice NDR. Vystupoval též se světoznámými dirigenty jako Giovanni Antonini, Kent Nagano, Vladimir Ashkenazy, Andrew Manze, Ton Koopman nebo Reinhard Goebel.
Sarah Perl - viola da Gamba
Sarah studovala hru na violu da gamba u Achima Weigela ve Würzburgu, Niklase Trüstedta v Berlíně a Hille Perl v Brémách. Navštěvovala mistrovské kurzy Jordi Savalla, Paola Pandolfa a Wielanda Kuijkena. Vystupuje na koncertech a v rádiu, nahrává CD s takovými soubory jako Freiburger Barock Consort, Deutsche Symphonie Orchester Berlin, Gesualdo Consort Amsterdam, Ars Nova Kopenhagen, Orlando di Lasso Ensemble nebo EX early music ensemble Dublin.
Společně s Mirou Lange, partnerkou z dua, zpracovávají nevyčerpatelné množství sólových děl pro violu da gamba.
Sarah je členkou souboru Gambenconsort Sirius Viols, se kterým nahrála řadu CD.


Kostel Zvěstování Panny Marie - Klášterní kostel Šumperk
Kostel původně náležel k dominikánskému klášteru, jenž byl podle řádové kroniky založen v r. 1293 vyšehradským proboštem Janem. Celý klášterní komplex byl postaven v gotickém slohu. Kostel vyhořel v r. 1513, Petr st. ze Žerotína, tehdejší majitel šumperského zboží, nechal kostel i s klášterem opravit. Jeho syn Přemek však přešel na luteránskou víru a dominikány z města vyhnal, ti se do Šumperka vrátili až v pobělohorské době. V r. 1669 kostel opět vyhořel při velkém požáru, při kterém lehlo popelem téměř celé město. Následná přestavba kláštera přinesla kostelu barokní podobu. V 18. století byly přistavěny boční kaple sv. Jana Nepomuckého a Česká kaple. První jmenovanou vymaloval výpravnými nástropními freskami uničovský malíř Ignác Oderlický. V rámci josefínských reforem byl klášter v r. 1784 zrušen a klášterní budova sloužila převážně hospodářským účelům měšťanstva. V druhé pol. 20. stol. kostel postupně chátral, ačkoliv byl v r. 1958 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek, zatímco klášter se stal natrvalo sídlem střední zdravotnické školy. V 80. letech byl kostel v natolik havarijním stavu, že se muselo přistoupit k radikální rekonstrukci. Kostel se stal na počátku 90. let stal součástí nově vzniklé městské památkové zóny a odstartovaly intenzivní stavební úpravy, které skončily v r. 2005 s proinvestovanými 35 mil. Kč. Nyní je kostel odsvěcen a slouží k pořádání významných kulturních akcí, koncertů, předávání maturitních vysvědčení, imatrikulacím a promocím vysokých škol.

zdroj: město Šumperk