Pocta A. Dvořákovi
Doležalovo kvarteto & Valérie Zawadská

čtvrtek 6. 7. 2017 od 20:00
KARLOVA STUDÁNKA, Hudební hala
 

Vstupné
standardní: 180,-Kč
pro členy Klubu přátel Klasika Viva: 140,-Kč

Program: Antonín Dvořák
Smyčcový kvartet "Slovanský"
Smyčcový kvartet "Americký"
Valérie Zawadská - mluvené slovo (fragmenty ze života a korespondence A. Dvořáka)

Doležalovo kvarteto:

Václav Dvořák - housle
Vojtěch Urban - violoncello
Jan Zrostlík - housle
Martin Adamovič - viola

Doležalovo kvarteto konzultovalo s prof. Milanem Škampou, prof. Václavem Bernáškem, prof. Jiřím Panochou a jezdilo za prof. Eberhartem Feltzem do Berlína. Zvlášť úzký vztah kvarteto udržuje s Natalií Prishepenko (Artemis Quartet), která je jejich mentorkou.
Doležalovo kvarteto reprezentovalo Českou republiku na Mezinárodní kvartetní soutěži v Osace, kde postoupilo do semifinále. V říjnu 2009 získal soubor třetí cenu na soutěži Maxe Regera v Německu, jejíž součástí bylo vystoupení na festivalu v Itálii. O rok později obdrželi druhou cenu na Mezinárodní Janáčkově soutěži v Brně.
Doležalovo kvarteto vystupuje mimo ČR pravidelně také v Evropě (v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Maďarsku či v Polsku), natáčí pro Českou televizi a Český rozhlas a připravilo mimo jiné světovou premiéru nahrávky Kvartetu B-dur Heinricha Wilhelma Ernsta, či premiérovou nahrávku tomuto souboru věnovanému 4. kvartetu Ivana Kurze. Jejich nahrávka Janáčkova 1. kvartetu byla vysílána v Radiu France.
Doležalovo kvarteto spolupracovalo s mnoha význačnými interprety. Jeden z jejich společných koncertů s Maximilianem Hornungem, jenž byl bonusovým koncertem České filharmonie v Dvořákově síni v roce 2013, byl vyprodán již půl roku předem. V roce 2014 natočili v Německu CD komorních skladeb s mladým talentovaným klarinetistou Blažem Šparovcem.
Od roku 2013 jsou Doležalovci zváni francouzskou organizací ProQuartet na prestižní kvartetní kurzy ve francouzské Provence, kde se potkali mimo jiné s Günterem Pichlerem, a na základě úspěšného koncertu také následně k účinkování na několika festivalech komorní hudby v Maďarsku, Belgii a Francii, kde vystoupili se světovými špičkami oboru. V roce 2014 byli podpořeni francouzkým sdružením "Les Amis de ProQuartet".

Valérie Zawadská se narodila 19. září 1958 ve Šternberku na Moravě. Má o rok starší sestru Annu. Rodiče pracovali v zemědělství, často se stěhovali a tak základní školu začala Valérie navštěvovat ve Slezských Rudolticích v okrese Bruntál, ale třetí třídu už absolvovala v Loučné nad Desnou v okrese Šumperk. Právě v Loučné nad Desnou začala navštěvovat taneční a pěvecký kroužek a začala recitovat. A to už byl jen krůček k divadlu. Od dvanácti let se zapojila do činnosti v dětském divadelním kroužku (první divadelní role, byla "Král" v pohádce Boženy Němcové Sůl nad zlato) a pokračovala ve svazáckém, a posléze v "dospěláckém" divadelním souboru. Na gymnázium v Šumperku byla přijata v roce 1973. Pokračovala také v recitaci a v letech 1973 - 1975 opakovaně zvítězila na Wolkerově Prostějovu (celostátní amatérská recitační soutěž). Na gymnáziu založila divadelní soubor a věnovala se divadlu malých forem i poezii. Několikrát zvítězila na celostátní recitační soutěži Neumannovy Poděbrady. V roce 1977 odmaturovala a nastoupila do Severomoravského divadla v Šumperku, kde získala angažmá jako "elév". V roce 1978 byla přijata na DAMU v Praze, kterou absolvovala v roce 1982 a nastoupila do angažmá v Západočeském divadle v Chebu, kde strávila čtyři roky. Do Městských divadel pražských byla přijata v roce 1986 a k 31. prosinci 1993 sama ukončila angažmá. Od 1. ledna 1994 je na "volné noze". V roce 1995 se jí narodil syn Jan a v roce 1998 syn Roman. Jejím životním partnerem je muzikant Roman "Krokus" Kříž. V říjnu 2008 začala Valérie učit jevištní řeč a umělecký přednes, posléze i herectví, na Mezinárodní konzervatoři Praha v Oddělení hudebně dramatického umění a od září 2010 do dubna 2014 byla vedoucí hereckého oddělení Mezinárodní konzervatoře Praha. Od října 2013 spolupracuje se Střední a Vyšší odbornou školou reklamní a umělecké tvorby Michael v oblasti rétoriky. V současnosti se Valérie věnuje hlavně divadlu a poezii, pracuje pro rozhlas, televizi, film a v dabingu. Nemálo času věnuje také charitativní činnosti.

zdroj: Agentura J+D


Antonín Leopold Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves - 1. května 1904 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob a je světově nejproslulejším a nejhranějším českým skladatelem vůbec.
Dvořákova symfonická díla jsou obvyklou součástí repertoáru významných orchestrů a jsou hrána na festivalech vážné hudby po celém světě. Síla jeho melodické invence uchvacuje dodnes odborníky i laiky a brala dech i skladatelovým současníkům. Je znám Brahmsův výrok: "Dvořákova témata pro vedlejší myšlenky by mně docela stačila i na myšlenky hlavní ..."
Proslavil se svými symfoniemi a velkými vokálně-instrumentálními skladbami, neméně však i komorní hudbou a operami. Dvořák je čelným světovým představitelem tzv. klasicistně-romantické hudební syntézy.

zdroj: Wikipedia.org

Hudební hala byla v Karlově Studánce postavena v letech 1836-1837 původně jako "Lázeňský salón".