2.7. Konice
Matyáš Novák - klavír

2. 7. 2018 - Konice, Zámek (Kostelní 46); 19:00

Matyáš Novák (klavír)

Program:

Koncert s překvapením
Matyáš Novák (nar. 20. 6. 1998) začal hrát na klavír v pěti letech. Na jeho uměleckém rozvoji se podíleli M. Vlčková, J. Turková, M. Langer a I. Kahánek. V současné době je studentem gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové, Konzervatoře Pardubice ve třídě Jitky Fowler Fraňkové a od září 2013 rovněž studentem věhlasné klavírní akademie "Incontri col Maestro" v italské Imole nejprve ve třídě prof. Vovky Ashkenazyho, od r. 2017 ve třídě prof. Borise Petrushanského.
Matyáš je vítězem řady národních i mezinárodních soutěží. Z velkého množství jmenujme například Prague Junior Note (Praha 2006, 2012, 2013), Mezinárodní klavírní soutěž Pro Bohemia (Ostrava 2007, 2015), Národní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga (Praha 2013), XXI International Piano Competition Rotary Club Ramon Llull (Palma de Mallorca, Španělsko 2014) a laureátem řady dalších: 31. mezinárodní smetanovská klavírní soutěž (Plzeň 2014) - 2.cena, Mezinárodní klavírní akademie a soutěž PIANALE (Fulda, Německo 2014) - Junior stipendium.
V roce 2015 získal 1. cenu + Cenu Heleny Karáskové pro absolutního vítěze v Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praga, kde soutěžil v kategorii DUO spolu s houslistkou Larisou Palochovou. V dubnu získal 1. cenu a titul absolutního vítěze oboru klavír na Mezinárodní soutěži Pro Bohemia v Ostravě. V srpnu byl členem mezinárodní poroty XXI International Piano Competition Ibiza. V říjnu se představil se svými recitály na koncertním turné po Číně (konkrétně ve městech Shanghai, Peking, Chongquing, Shangsha).
V roce 2016 získal Grand Prix pro absolutního vítěze na 21st Evangelia Tjiarri International Piano Competition (Larnaka, Kypr), v květnu absolvoval další koncertní turné po Číně s recitály ve městech Jiaxing, Hangzhou, Quzhou a Peking, v říjnu obdržel 1. cenu na 3th Aci Bertoncelj International Piano Competition (Velenje, Slovinsko), v listopadu získal 1. cenu na 4. Internationaler Jenö Takács Klavierwettbewerb (Oberschützen, Rakousko) a 1. cenu + titul abolutního vítěze oboru na XXXIX. Soutěžní přehlídce konzervatoří a hudebních gymnázií.
V roce 2017 natočil sólové CD s cyklem Léta putování: Rok první: Švýcarsko Ference Liszta, získal 1. cenu na Bradshaw & Buono International Piano Competition a debudoval v Carnegie Hall v New Yorku. V červenci se stal jedním z vítězů CME International Performing Arts Grant, ocenění, které uděluje Center for Musical Excellence v New Jersey. Součástí ceny je účast na Brevard International Music Festival v Severní Karolíně v roce 2018.
Od šesti let hrál na housle. I v tomto oboru dosáhl řadu úspěchů např. 2. cena na Kocianově houslové soutěži (Ústí nad Orlicí 2010). Matyáš je držitelem cen Zlatý oříšek 2012 a Talent královéhradecké kultury 2013. Na skladatelské soutěži Artistes en herbe v Lucembursku získal cenu prezidentky a zakladatelky soutěže.
Jako sólista vystoupil s řadou velkých symfonických orchestrů a filharmonií.
Matyáš koncertuje doma i v zahraničí, účastní se domácích i zahraničních hudebních festivalů a mistrovských kurzů (V. Ashkenazy, D. Baschkirov, A. Bonatta, J. Dvarionas, G. Gruzman, X. Hranická, I. Kahánek, M. Kasík, I. Klánský, A. Kouyoumdian, D. Kuyken, M. Langer, A. Lonquich, L. Margarius, B. Petrushansky, M. Rezek).
Matyáš je vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, hrdým členem PETROF Art Family, velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy, členem Českého svazu chovatelů, ve volném čase rád peče.

zdroj: Roman Janků Management (zkráceno)


Nedaleko centra Konice stojí malebný čtyřkřídlý barokní zámek, který navazuje na staletou tradici panských sídel. Kromě obřadní síně, základní umělecké školy, infocentra a části městského úřadu zde mohou návštěvníci najít také zachované dobové interiéry, po nichž vede krátká prohlídková trasa.
Historie panského sídla v Konici sahá až do roku 1200, kdy je poprvé nepřímo zmiňováno v listinách. Jednalo se patrně o tvrz, která měla za úkol střežit obchodní stezku, která tudy procházela přes Drahanskou vrchovinu z Moravy do Čech. Později bylo sídlo mnohokrát přestavováno a jako centrum panství sloužilo na stejném místě i po vzniku města, které bylo vybudováno nad současným zámeckým areálem.
Kromě dochovaných historických interiérů je tu dnes k vidění také muzeum řemesel, o jehož vznik se zasloužil Klub umění Konicka, zejména osobou dnešního správce zámku Pavla Šína. Asi největším lákadlem muzea je v současnosti sbírka seker, která byla vloni oficiálně uznána za největší v celé ČR.