6.9. Šumperk
"Hudba v kině" - Bennewitzovo kvarteto, němý film Berlin

6. 9. 2018 - Šumperk, kino OKO (Masarykovo nám. 3); 19:00

Benewitzovo kvarteto + němý film Berlin - "Hudba v kině"

Vstupné: 120,-Kč

s kartou Klubu přátel Klasika Viva 60,-Kč

Program:


Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích,  ale i pochvalné hlasy kritiky.
V současné době kvarteto koncertuje na významných českých i zahraničních podiích. Pro letošní sezónu bylo vyhlášeno residenčním souborem Českého spolku pro komorní hudbu, kde vystoupí na třech koncertech ve Dvořákově síni Rudolfina.
Bennewitzovo kvarteto bylo založeno v roce 1998. Díky účasti na nejrůznějších mistrovských kurzech měli jeho členové příležitost získávat zkušenosti a inspiraci od mnoha významných hudebních osobností, zejména Rainera Schmidta (Hagenovo kvarteto) a Waltera Levina (kvarteto La Salle). V roce 2003 obdrželi z rukou španělské královny diplom za vynikající studijní výsledky na Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madridu. Rok poté byl soubor vyznamenán cenou Českého spolku pro komorní hudbu. V letech 2002-2004 bylo kvarteto angažováno jako "Quartet in Residence" v Basileji a bylo pověřeno vedením kurzu kvartetní hry.
Soubor nese jméno houslisty Antonína Bennewitze (1833-1926), který se zasloužil o vytvoření české houslové školy. Mezi jeho žáky patří Otakar Ševčík, František Ondříček nebo členové slavného Českého kvarteta Karel Hoffmann, Josef Suk a Oskar Nedbal.
Hrají: Jakub Fišer - 1.housle, Štěpán Ježek - 2.housle, Jiří Pinkas - viola, Štěpán Doležal - violoncell.

Zdroj: Bennewitz Quartet (zkráceno)


Kino Oko zahájilo provoz 20.12.1928, tehdy pod názvem Kino Varieté. Později došlo k přejmenování na Kino Kapitol. Od roku 1970 bylo kino (již pod názvem Kino Oko) adaptováno na 70mm projekci. V letech 2003-2004 proběhla velká rekonstrukce sálu, od roku 2010 bylo kino převedeno na digitální provoz.
Zajímavostí je promítací místnost, která se nachází v místě bývalých lóží (tý bývaly pravidelně vyprodány, i když byly jen pro dvě osoby). Původní promítací kabina se nacházela nad tou současnou (strop byl původně vyšší).

Zdroj: Kino Oko