O festivalu

První ročník festivalu se konal v roce 2007. Původní myšlenka byla oživit festivalem letní měsíce, kdy se v městě Šumperku nekonala žádná akce z oblasti klasické vážné hudby. V té době již ve městě probíhal úspěšný projekt koncertní sezóny Klasika Viva, ale letní měsíce vynechával. Další pohnutkou k založení festivalu bylo využití zrenovovaného klášterního kostela v Šumperku a uvést zde v život hudební díla většího rozsahu, která v běžné koncertní sezóně neměla šanci na provedení. V plánu byla převážně díla oratorní a operní, či orchestrální. V tomto roce nabídl festival 3 koncerty. Cembalový "Koncert při svíčkách" netradičně svítil pouze svíčkami a diváci seděli v pološeru unášeni hudbou, další koncert představil výročí německého barokního skladatele D. Buxtehudeho a závěr festivalu patřil skladbě Requiem W. A. Mozarta, které zaznamenalo obrovský divácký ohlas.

Potvrdili jsme si, že zájem o festival tohoto druhu v Šumperku bezesporu je, a pro rok 2008 jsme připravili 4 koncerty s mezinárodním obsazením. Na koncertech vystoupil renomovaný český soubor Barocco sempre giovane s programem Vivaldiho Čtvero ročních dob, následovalo vystoupení maďarského vokálního souboru Banchieri Singers, dále koncert polského varhaníka Waclava Golonky a závěrečný koncert patřil slovenskému orchestru Komorní sólisti Bratislava.

V roce 2009 byly připraveny pro Šumperk 3 večery mimořádných hudebních zážitků. Zahajovací koncert nabídl provedení třech Braniborských koncertů J. S. Bacha v autentické interpretaci souboru Hipocondria. Druhý koncert byl ve znamení české houslistky světového jména Gabriely Demeterové a jejich hostí, a na závěrečném koncertu jsme vzdali hold G. F. Händelovi, od jehož úmrtí uplynulo v roce 2009 250 let, provedením jeho nejslavnějšího oratoria Mesiáš. Nastudování se ujal soubor Musica Bohemica s dirigentem Jaroslavem Krčkem. To již patřil festival mezi nejzajímavější akci svého druhu v období července v celém Olomouckém kraji.

V roce 2010 jsme uspořádali v Šumperku 4 koncerty. Na zahajovací koncert přijal pozvání soubor Clarinet factory, který byl mimořádně rozšířen na Clarinet factory orchestra. Další koncert nabídnul varhanní koncert polského virtuosa Waclava Golonky a jeho hosta, trumpetisty Tomasze Slusarczyka. Třetí v pořadí byl koncert houslisty Jaroslava Svěceného a cembalistky Jitky Navrátilové, závěrečný večer patřil projektu Dostaveníčko s Madame de Pompadour, hudba, tanec, kostýmy a divadlo doby Ludvíka XIV. Tento ročník se již mohl pochlubit mimořádným zájmem návštěvníků z celého regionu, představitelů Města Šumperka a Olomouckého kraje.

Ročník 2011 se již konal pod záštitou náměstka hejtmana Olomouckého kraje Mgr. Rašťáka a za podpory starosty města Šumperka Mgr. Zdeňka Brože a nabídnul jednu z nejzajímavějších dramaturgií festivalu. Koncertní místa jsme poprvé rozšířili mimo město Šumperk a zaznamenali neobyčejný zájem posluchačů. Ve dnech 26.6.2011 - 17.7.2011 navštívilo 7 koncertů ve čtyřech městech kolem 1.100 posluchačů. Zahajovací koncert v Šumperku nabídnul Stabat Mater Antonína Dvořáka, účinkovali čeští a slovenští pěvečtí sólisté, Moravská filharmonie Olomouc a Akademický sbor Žerotín. Na dalších dvou koncertech vystoupila Rožmberská kapela (Šumperk a Loučná), opět se na festival vrátila houslistka Gabriela Demeterová, aby společně s harfistkou Janou Bouškovou vystoupila na třech koncertech (Šumperk, Jeseník a Uničov) a závěrečný koncert byl věnován umění Sukova komorního orchestru.

Rok 2012 byl pro festival svým způsobem přelomový. Projekt se konal pod záštitou náměstka hejtmana Olomouckého kraje Mgr. Rašťáka a za podpory starosty města Šumperka Mgr. Zdeňka Brože, koncert v Zábřehu se konal pod záštitou starosty města a v Jeseníku pod záštitou starostky města. V tomto roce získal festival patronku, kterou se stala GABRIELA DEMETEROVÁ. Od 30.6 do 15.7.2012 proběhlo 10 koncertů v Šumperku, Jeseníku, Zábřehu, Uničově, Loučné a Bludově, které celkově navštívilo kolem 1.100 posluchačů z ČR i z Polska. Na koncertech zazněla díla jako Te Deum M. A. Charpentiera a J. B. Lullyho (v evropské premiéře v jednom večeru), písně s loutnou anglické renesance, posluchačům byl v premiéře představen nejnovější projekt houslistky Gabriely Demeterové BEETHOVEN - Hudba a duše génia nebo si bylo možné vychutnat Klavírní kvintet D. Šostakoviče či vokální hudbu 14. a 15. století. Z umělců se na festivalu představila Musica Florea a Pražský komorní sbor, Doležalovo kvarteto, klavíristka Brigitte Farner (SUI) a Nora Škuta (SK), Ensemble Accento, taneční soubor Hartig, houslistka Gabriela Demeterová, herec Marian Roden, loutnista Brian Wright (UK), mezzosopranistka Jarmila Chaloupková či vokální soubor Tiburtina Ensemble.

V dalších letech se počet koncertů stabilizoval a dosahoval počtu do 10. Konaly se ve městech Šumperk, Jeseník, Krnov, Králíky, Rapotín, Loučná a Bludov. Přivítali jsme renomované české i zahraniční umělce (za všechny jmenujme alespoň houslistku Gabrielu Demeterovou, soubor Ensemble 18+, herečku Valérii Zawadskou, vokálně-instrumentální soubor Linha Singers, Poznaňský chlapecky sbor z Polska, Moyzesovo kvarteto ze Slovenska, maďarskou varhanici Katalin Mali, komorní orchestr Barocco sempre giovane, cembalistku Editu Keglerovou ad.). V roce 2013 navštívilo koncerty festivalu cca 1.300 posluchačů a v roce 2014 cca 1.700.

V roce 2015 zasahuje festival již do 3 krajů v ČR (Pardubický, Moravskoslezský a Olomoucký) a nabízí koncerty a ojedinělé hudební projekty ve městech Šumperk, Jeseník, Krnov, Loučná nad Desnou, Rapotín, Bludov, Králíky. Poplatný svému jménu oživuje hudbou místa se sakrální historií (kostely, kaple, pozemky historicky v majetku církve nebo církevních řádů), ale také místa turisticky zajímavá. Stává se tak jedním z největších festivalů klasické vážné hudby v Olomouckém kraji s mezinárodním přesahem. Na koncertech vystoupili umělci evropského věhlasu (Pavel Šporcl, Musica Florea, Komorní filharmonie Pardubice, Doležalovo kvarteto, a další) a pro posluchače byly připraveny tematické koncerty mimořádné dramaturgie (historicky první autentické provedení barokní opery v Šumperku - G. Scarlatti: Armida, večer se symfoniemi F. Schuberta - Nedokončená a L. van Beethovena Osudová, světová premiéra Dvořákovského projektu Doležalova kvarteta a herečka valérie Zawadské). Festival se stává zajímavým artiklem festivalové turistiky, návštěvníci koncertů cestují z celé republiky za svými umělci či programy. 9 koncertů v tomto roce navštívilo kolem 1.800 návštěvníků.

V roce 2016 proběhl jubilejní 10. ročník festivalu a opět s mezinárodním obsazením. Patronkou festivalu se stala světová harfistka Jana Boušková a festivalová místa jsme rozšířili o další zajímavá místa - například zámek Velké Losiny. V tomto trendu pokračoval i ročník 2017, kdy se koncert pro změnu konal v překrásných prostorách velkolosinské Papírny.